All Products
Keywords [ triplex mud pump ] match 190 Products.
Drilling Mud Circulation Triplex Mud Pump Including Valve Type API 7 and Maximum Liner Size 7 Inches Providing Mud Flow Control
| Number Of Pistons: | 3 |
|---|---|
| Max Pressure: | 3500 Psi |
| Maximum Liner Size: | 7 Inches |
Discharge Pipe Dia φ25mm Triplex Mud Pump Offering Stroke Length 9 inches and Displacement 32 to 150 Liters per Minute Designed for Mud Handling
| Discharge Pipe Dia: | φ25mm |
|---|---|
| Number Of Pistons: | 3 |
| Power Source: | Diesel Engine / Electric Motor |
Efficient Triplex Mud Pump with 7"/180mm Max. Liner and 5000psi Outlet Diameter
| Overall Dimension L*W*H(mm): | 4615*3276*2688 |
|---|---|
| Outlet Dia.(in): | 5-1/8″flange 5000psi |
| Valve: | API 7# |
F-1600 Reliable Triplex Mud Pump from 4615*3276*2688 mm L*W*H Overall dimension
| Outlet Dia.(in): | 5-1/8″flange 5000psi |
|---|---|
| Power RatingHP(kw): | 1600(1193) |
| Approx.weight (kg): | 24791 |
Max.liner 7″180 Triplex Mud Pump Gear ratio 4.206 Outlet dia. 5-1/8″flange 5000psi
| Power RatingHP(kw): | 1600(1193) |
|---|---|
| Outlet Dia.(in): | 5-1/8″flange 5000psi |
| Stroke Rating SPM: | 120 |
F-1600 Efficient Triplex Mud Pump Max.liner 7in/180mm Gear Ratio 4.206 for Performance Boost
| Outlet Dia.(in): | 5-1/8″flange 5000psi |
|---|---|
| Overall Dimension L*W*H(mm): | 4615*3276*2688 |
| Country Of Origin: | China |
High Chrome Fluid End Material Triplex Mud Pump with API 7 Valve and Forced Feed Lubrication System
| Fluid End Material: | High Chrome |
|---|---|
| Stroke: | 12 Inches |
| Maximum Pressure: | 7,500 Psi |
Drilling Triplex Mud Pump with 5 Inches Discharge Connection API 7 Valve and 12 Inches Stroke
| Suction Connection: | 8 Inches |
|---|---|
| Stroke Rating: | 120 |
| Power: | 1,600 HP |
12″/305 Inlet Dia Triplex Mud Pump 1600HP kw Power Rating for Horizontal Directional Drilling
| Gear Ratio: | 4.206 |
|---|---|
| Inlet Dia(in/mm): | 12″/305 |
| Stroke Length (in/mm): | 12″/305 |
5-1/8 Outlet 4.206 Gear Ratio Triplex Mud Pump with 120 SPM and 5000psi Max Pressure
| Inlet Dia(in/mm): | 12″/305 |
|---|---|
| Overall Dimension L*W*H(mm): | 4615*3276*2688 |
| Stroke Rating SPM: | 120 |

